Главната героиня е Пери, израснала в семейството на светски настроен баща и фанатично религиозна майка. Животът ѝ, порастването и тревогите ѝ, формирането на нейния светоглед, са разказани увлекателно на фона на многоликия Истанбул с неговите потайности, суровост и двойственост; И както Истанбул има много лица, хората на Истанбул също – твърде различни и понякога невъзможно далечни…
Пери заминава за Оксфорд, където се сприятелява с две едновременно различни от нея, но и близки мюсюлмански момичета – Ширин – модерна, еманципирана и атеистка, Мона – религиозна, забулена и скромна. Третата „дъщеря на Ева“ е Пери – раздвоена и колебаеща се между крайностите и различията в убежденията – така, както е израснала вкъщи между светското, атеистичното и модерното от една страна и от друга – религиозните традиции и дори суеверия на родителите ѝ; между турския консерватизъм на единия брат и левичарството на другия…
Искам да отбележа силното и въздействащо описание на ареста на брата с леви убеждения на героинята Умут – на действията на ръба на закона, че и отвъд на полицията, която е жестока и безмилостна, унижаваща човека и потискаща неговата свободна мисъл. Какво се случва в истанбулските затвори – електрошок на тестисите, мъчения и унижения. Това е малко познато в детайлите и действителния ужас на случващото се, но в същото време и твърде известно лице на Турция (незаконни арести, мъчения и нарушаване на човешките права), може би до днес…
Препоръчвам!