Романи

Робърт Галбрейт (Джоан Роулинг), „Копринената буба“

10
Робърт Галбрейт (Джоан Роулинг), „Копринената буба“

През 2014 г. е публикуван „Копринената буба“ от  Робърт Галбрейт, автор на криминалния роман „Зовът на кукувицата“. Всъщност, под псевдонима криминални романи публикува Джоан К. Роулинг.

„Копринената буба“ е още по-добър от „Зовът на кукувицата“. Образите се доразвити и с а по-автентични и пленителни. Романът е много по-напрегнат, изтъкан е като пъзел, а разследващият Страйк – реди парче по парче с удивителна точност. И тук има нещо от приказната увлекателност на „Хари Потър“, допълнена с плътни описания на Лондон, съвременен и в същото време стар, с много история, емблематични сгради, места, гледки…

Отново всяка глава започва с мото, но докато в „Зовът на кукувицата“ беше латинска сентенция, тук са кратки фрази от различни романи, огромна литературна колекция. Много подходящо предвид сюжета на книгата и основаната роля на литературния живот и отношенията между писатели, издатели и други, гравитиращи около света на литературата. Авторът си позволява и свежо чувство за хумор с твърде много писателски амбиции в днешно време, курсове по творческо писане, конкуренция между агенти, издателства, и писатели…

Този свят на литературата, който рисува Роулинг, неговите потайности, скрити зависимости, слабости и комплекси е изключително достоверно изграден. Не бих се учудила ако е налице действителна прилика или поне вдъхновение с реални лица и отношения.

Страйк е въвлечен, разследвайки убийството на изчезналия писател Оуен Куин. Какво излиза под повърхността на литературния живот в Лондон? Немислимо е…

В Ревюто на „Зовът на кукувицата“ вече бях писала, че образът на разследващия частен детектив Корморан Страйк е силен, плътен и уникален по начин, по който да се запомни и остане в съзнанието. Наистина като един съвременен Шерлок Холмс. Образът тук се развива, ситуацията около личността и животът му извън разследванията също. Въобще, светът на Страйк и астситентката му Робин Вениша е динамичен, с много възможности за литературно бъдеще.

В романа на Галбрейт (Роулинг) „Копринената буба“, убиецът отново се оказва…най-малко очакваният…, разкриването на истината е шедьовър на детективската работа.

10
Уникален
Резюме

„Копринената буба“ е още по-добър от „Зовът на кукувицата“. Образите се доразвити и с а по-автентични и пленителни. Романът е много по-напрегнат, изтъкан е като пъзел, а разследващият Страйк – реди парче по парче с удивителна точност. И тук има нещо от приказната увлекателност на „Хари Потър“, допълнена с плътни описания на Лондон, съвременен и в същото време стар, с много история, емблематични сгради, места, гледки… Отново всяка глава започва с мото, но докато в „Зовът на кукувицата“ беше латинска сентенция, тук са кратки фрази от различни романи, огромна литературна колекция. Много подходящо предвид сюжета на книгата и основаната роля на литературния живот и отношенията между писатели, издатели и други, гравитиращи около света на литературата. Авторът си позволява и свежо чувство за хумор с твърде много писателски амбиции в днешно време, курсове по творческо писане, конкуренция между агенти, издателства, и писатели… Този свят на литературата, който рисува Роулинг, неговите потайности, скрити зависимости, слабости и комплекси е изключително достоверно изграден. Не бих се учудила ако е налице действителна прилика или поне вдъхновение с реални лица и отношения. Страйк е въвлечен, разследвайки убийството на изчезналия писател Оуен Куин. Какво излиза под повърхността на литературния живот в Лондон? Немислимо е…

  • Криминален
    10
  • Увлекателен
    10
  • Интригуващ
    10
Следващ Робърт Галбрейт (Джоан К. Роулинг), „В служба на злото“
Предишен Робърт Галбрейт (Джоан Роулинг), „Зовът на кукувицата“

Сходно съдържание

0 коментара

Все още няма коментари!

Може да сте първия да коментирате!

Оставете коментар

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person. Required fields marked as *